15.5.2017 17:30 | Macho

Testosterón ovplyvňuje viac, než si myslíte: Všimli ste si jeho negatívny dopad aj vy?

Zdroj: Getty Images
Ak patríte medzi mužov, ktorí majú vysoké sebavedomie a pocit absolútnej pravdy, vedzte, že za to môže aj testosterón.

Veda prišla s novými poznatkami ohľadom mužského hormónu - testosterónu. Podľa výskumu dáva mužom takú sebaistotu v unáhlenom rozhodovaní sa, že nie sú schopní vyhnúť sa chybám, píše Xman.cz.

Do štúdie zapojili vedci z Pensylvánskej a Západoontarijskej univerzity 243 mužov, podali im buď placebo alebo dávku testosterónu. Testovali ich na kognitívne schopnosti, pričom muži, ktorí dostali dávku testosterónu, dosiahli o 20 percent horšie výsledky - v testoch odpovedali unáhlene a nesprávne.

muž v trenkách

Testy obsahovali aj jednoduché matematické úlohy, na ktoré muži s vyššou dávkou testosterónu odpovedali inštinktívne, ale za to zle - robili skôr nesprávne rozhodnutia než tí, ktorí užili placebo. "Testosterón buď spomaľuje proces kontroly alebo zvyšuje pocit, že máte pravdu," tvrdia autori.

Na druhej strane je testosterón dôležitý, pretože podporuje inštinktívne reakcie, ktoré sú v niektorých situáciách potrebné. No v takom odvetví, ako je obchod, sa takéto reakcie nevyžadujú. Ženy preto podľa vedcov majú lepšieho obchodného ducha, pretože nerobia unáhlené rozhodnutia, ktoré by boli chybné.

 

Čítajte ďalej