17.5.2017 16:00 | Macho

Práca na zmeny ničí mužské zdravie: Čo vám hrozí?

Zdroj: Getty Images
Vedci z Texasu majú nepríjemnú správu pre všetkých mužov, ktorí pracujú v trojsmennej prevádzke, alebo musia ísť do zamestnania aj v noci.

Negatívne je to aj pre ich sexuálne náprotivky, ktoré už možno zaznamenali, že ich muži nefungujú tak ako predtým. Podľa vedcov má totiž nočná práca a striedanie smien zhubný vplyv nielen na zdravie spermií a plodnosť, ale decimuje aj libido a prispieva k poruchám erekcie. A to jednoducho preto, že znižuje hladinu testosterónu v krvi. Tento pohlavný hormón je pritom pre sexuálne zdravie mužov neodmysliteľný.

Texaskí andrológovia radia všetkým mladým mužom, ktorí majú problémy s plodnosťou a pracujú na smeny či v noci, aby zvážili zmenu zamestnania a tým aj zmenu životného štýlu. „Zistili sme, že medzi mužmi, ktorí sú vyšetrení pre neplodnosť, a u tých, ktorí pracujú na smeny, je počet spermií v ejakuláte najnižší a je nižší ako u tých, ktorí na smeny nepracujú… príliš veľa či príliš málo spánku mení hladinu hormónu v krvi a výraznosť génov, ktoré sú dôležité pre produkciu spermií,“ tvrdí doktor Alex Pastuszak z Baylorovej univerzity v Houstone.

Čítajte ďalej