18.5.2017 10:20 | Macho

Na alkohol to nezvaľujte, je v tom podľa vedcov nevinne

zábava v bare
Poviem ti to tak kamarát, že manželstvo je pokus vyriešiť vo dvojici problémy, ktoré by človek sám nikdy nemal.
Mnohí z tých, ktorí sa niekedy v živote poriadne opili, majú trápnu historku o tom, čo pod silným vplyvom etanolu potom vyvádzali.

A často budú alkoholu dávať za vinu to, že vraj zmenil ich osobnosť na nepoznanie. Aj keď sa môže zdať, že sa niektorí ľudia s pitím menia z baránka na zviera, podľa psychológov je to nezmysel. Alkohol osobnosť nemení, iba odstraňuje brzdy a zábrany a mení introvertov na extrovertov. Vedci z Missouri urobili množstvo psychologických experimentov s jedincami popíjajúcimi alkohol. A veľmi často sa stretli s výhovorkou, že za negatívne prejavy správania môže práve alkohol.

Tvrdenie, že sa zo mňa stala iná osobnosť po vypití väčšieho množstva alkoholu, je úplným mýtom. Môže existovať malá časť populácie, ktorá sa v opitosti mení na niekoho iného a to môže naznačovať, že dotyčný má s alkoholom problém, ale úplnej väčšiny ľudí sa to netýka. Zažívame zmeny vo vnímaní a nálade, čo sa dá ťažko vedecky opísať. Ľudia sa smejú hlasnejšie, vtipkujú, komicky tancujú, čo by za triezva nerobili. Ale to neznamená, že keď sa ľudia správajú negatívne v opitosti, že nie sú zodpovední za svoje činy,“ tvrdí autorka výskumu doktorka Rachel Winogradová.

Čítajte ďalej