18.5.2017 10:20 | Macho

Na alkohol to nezvaľujte, je v tom podľa vedcov nevinne

Poviem ti to tak kamarát, že manželstvo je pokus vyriešiť vo dvojici problémy, ktoré by človek sám nikdy nemal.
Poviem ti to tak kamarát, že manželstvo je pokus vyriešiť vo dvojici problémy, ktoré by človek sám nikdy nemal.
Zdroj: Getty Images
Mnohí z tých, ktorí sa niekedy v živote poriadne opili, majú trápnu historku o tom, čo pod silným vplyvom etanolu potom vyvádzali.

A často budú alkoholu dávať za vinu to, že vraj zmenil ich osobnosť na nepoznanie. Aj keď sa môže zdať, že sa niektorí ľudia s pitím menia z baránka na zviera, podľa psychológov je to nezmysel. Alkohol osobnosť nemení, iba odstraňuje brzdy a zábrany a mení introvertov na extrovertov. Vedci z Missouri urobili množstvo psychologických experimentov s jedincami popíjajúcimi alkohol. A veľmi často sa stretli s výhovorkou, že za negatívne prejavy správania môže práve alkohol.

Tvrdenie, že sa zo mňa stala iná osobnosť po vypití väčšieho množstva alkoholu, je úplným mýtom. Môže existovať malá časť populácie, ktorá sa v opitosti mení na niekoho iného a to môže naznačovať, že dotyčný má s alkoholom problém, ale úplnej väčšiny ľudí sa to netýka. Zažívame zmeny vo vnímaní a nálade, čo sa dá ťažko vedecky opísať. Ľudia sa smejú hlasnejšie, vtipkujú, komicky tancujú, čo by za triezva nerobili. Ale to neznamená, že keď sa ľudia správajú negatívne v opitosti, že nie sú zodpovední za svoje činy,“ tvrdí autorka výskumu doktorka Rachel Winogradová.

Čítajte ďalej