18.5.2017 14:05 | Zaujímavosti

Pásová výroba myší: Koľko ich vznikne z jedného páru?

Zlato, poď na to, chcem byť 800 násobný tato.
Zlato, poď na to, chcem byť 800 násobný tato.
Zdroj: Getty Images
V prírode by sa kvôli predátorom a vnútrodruhovej konkurencii nič takého nenastalo, ale pokiaľ by mal pár myší ideálne životné podmienky, tak by dokázal za tri roky vyprodukovať zástupy potomkov.

Zistili to vedci z Anglicka, podľa ktorých by sa z jedného páru myší rozmnožilo potomstvo do počtu 482 508 800 kusov. A to jednoducho preto, že tieto hlodavce sú schopné sa páriť a plodiť potomkov celý rok. Jedno myšie tehotenstvo trvá 21 až 23 dní a vedie k narodeniu piatich až desiatich mláďat. V prírode však proti premnoženiu pôsobia predátori, ochorenia, nedostatok potravy a konkurencia v rámci vlastného druhu. Pri premnožení hlodavce bojujú a dokonca sa správajú kanibalisticky, väčšinou požierajú mláďatá.

Pohlavnú  dospelosť myš dosahuje už za 4 až 5 týždňov po pôrode. To je ohromná rýchlosť. Takže pokým matka privedie na svet svoj druhý vrh, prvorodení potomkovia sa už sami začnú rozmnožovať. Za jediný rok z jediného páru vznikne v priemere 1 250 myší schopných rozmnožovania sa. Aj keď sa myši dožívajú v prírode maximálne roku života, splodí každá samica za ten čas vyše šesťdesiat mláďat.

„Stratégia rozmnožovania hlodavcov sa dosť odlišuje od tej ľudskej. Pred kvalitou dávajú prednosť kvantite. Produkujú veľmi veľa mláďat tak, aby aspoň nejaké prežili a samé splodili ďalších potomkov. V nekontrolovaných podmienkach s dostatkom priestoru a potravy sú schopné sa rýchlo premnožiť. Ale ich úmrtnosť je vysoká kvôli obmedzeným zdrojom potravy, chorobám, ich lovu ako potravy dravcami a aj ľudskej snahe ich obmedzovať,“ tvrdí britský zoológ Dr. Andy Brigham.

Čítajte ďalej