19.5.2017 06:00 | Macho

Koľko treba spať, aby sme boli pre druhých atraktívni?

Takže iba dobré srdce a zmysel pre humor nestačia?
Takže iba dobré srdce a zmysel pre humor nestačia?
Zdroj: Getty Images
Slovné spojenie spiaca krása nevzniklo náhodou. Ľudia, ktorí dostatočne spia totiž vyzerajú najatraktívnejšie. Dokazuje to nový experimentálny výskum psychológov zo Štokholmu.

Švédski vedci preukázali, že ľudia, ktorí spia iba sedem a menej hodín, sú oveľa menej príťažliví, ako keď majú dostatok spánku. Pokusná 25 členná skupina osôb spala rôzne dlho niekoľko dní. Po každom spánku bola vyfotená a ich snímky dôkladne zozbierané. Potom porota zložená zo 122 rôznych osôb hodnotila atraktivitu jednotlivých snímok. Jeden hodnotiteľ videl od každého z dvadsiatich piatich  testovaných osôb iba jednu fotku. Niekto hodnotil dotyčného po šiestich hodinách, iný po deviatich hodinách spánku.

Z analýzy jasne vyplývalo, že rôzni hodnotitelia nezávisle na sebe dávali tomu istému človeku oveľa viac bodov pri hodnotení jeho príťažlivosti a krásy, keď mali v ruke jeho fotku po deviatich hodinách spánku. Naopak najmenej bodov dostával za fotky, na ktorých bol po šiestich a menej hodinách spánku.  „Tieto závery naznačujú, že nedostatok spánku dokážu pozorovatelia odhadnúť z tváre človeka, a že ľudia majú menšiu chuť sa stretávať s ľuďmi, ktorí sú nevyspatí,“ tvrdia autori štúdie.

Čítajte ďalej