19.5.2017 10:15 | Macho

Svet má nové najpálivejšie čili: Jeho názov hovorí za všetko

Pri týchto hodnotách pálivosti končí všetka sranda.
Pri týchto hodnotách pálivosti končí všetka sranda.
Zdroj: Getty Images
Titul najostrejšie čili na svete komisári pre Guinnessove svetové rekordy čoskoro odoberú odrode Carolina Reaper. U tej namerali maximálne 2,2 milióna jednotiek pálivosti. Prečo?

Pretože nová „chuťovka“ s názvom Dragon’s Breath (Dračí dych) má hodnotu 2,48 milióna jednotiek. A vyšľachtil ju „omylom“ velšský farmár a kuchár Mike Smith. Pôvodne chcel vytvoriť krásne vyzerajúci plod, namiesto toho výberom získal ten najpekelnejší. Papričku Dragon’s Breath neradno  brat do holej ruky. Jednak kapsaicín z nej preniká pokožkou a spôsobuje lokálne pálenie, ale hlavne ešte hodiny potom sú prsty kontaminované tak silnou dávkou pálivej látky, že po dotyku slizníc a nebodaj priamo očí človek trpí neskutočnými mukami.

 Smith z mesta St. Asaph v grófstve Denbighshire šľachtil pôvodne esteticky vyzerajúce čili, ktoré by mohol ukázať na prestížnej Kvetinovej výstave v Chelsea, ktorej sa každoročne účastní aj britská kráľovná. Jeho metrovú sadenicu teraz môžu obdivovať návštevníci Kráľovskej záhradníckej spoločnosti v Londýne. Zo Smithových semienok ju vypestovali vedci z univerzity Nottingham Trent, ktorí chcú odrodu využiť pri vývoji lokálneho anestetika.

 „Nikto ju zatiaľ ešte nezjedol. Vyskúšal ju som iba na špičke jazyka, a horel a horel bez prestania. Vypukne to asi počas desiatich sekúnd. A potom intenzita pálenia iba rastie a rastie,“ tvrdí Smith (53). Podľa odborníkov by človek, ktorý by zjedol celú papričku, pravdepodobne zomrel na anafylaktický šok. „Bola to vlastne akási nehoda, ale som z toho nadšený, vyzerá ako krásny stromček,“ dodal Smith v rozhovore pre denník The Telegraph.

Čítajte ďalej