14.6.2017 10:20 | Macho

Viac štátnych hymien pozná asi už len gramofón

Myslíte, že vie aj tú našu?
Myslíte, že vie aj tú našu?
Zdroj: reprofoto YouTube
Malajzijský právnik Thean See Xien (31) sa dohovorí iba dvomi jazykmi, to mu ale nezabránilo v tom, aby sa naučil naspamäť hymny 112 krajín sveta. V repertoári má väčšinu hymien európskych, ázijských, juhoamerických a severoamerických, píše denník The Daily Telegraph.

Muž sa piesne začal učiť z nudy v roku 2002. Dohovorí sa síce iba anglicky a malajsky, podľa poslucháčov ale hymny v jeho podaní znejú, ako by ich spieval rodený občan. Osvojil si dokonca aj juhoafrickú štátnu hymnu, ktorá sa spieva v piatich rôznych jazykoch. "Dánština a arabština boli veľmi náročné," prehlásil Xien. "Naopak francúzština, španielčina a nemčina sú celkom jednoduché, pretože ich výslovnosť nie je taká komplikovaná," dodal. Xien je odhodlaný v učení pokračovať, dokiaľ nebude ovládať hymny všetkých štátov sveta. Vďaka tejto znalosti má podľa svojich slov nachádzať nových priateľov po celom svete.

"Študoval som v Británii a na večierkoch zahraničných študentov som takto získaval body. A teraz sa mnou priatelia radi chvália, hlavne keď je prítomný nejaký cudzinec. „On vie vašu štátnu hymnu,“ ozve sa a potom už všetci vykrikujú názvy krajín a volajú, aby som spieval," hovorí Xien. Pritom  nemá žiadne oficiálne hudobné vzdelanie a sám o sebe tvrdí,  že je "spevák zo sprchy". Pripúšťa ale, že má dobrý hudobný sluch, ktorý mu pomáha aj pri zvládaní výslovnosti cudzích jazykov. Xien má navyše IQ 176, čo ho zaraďuje do kategórie géniov. A to je asi dôvod, prečo si dokáže tak ľahko  zapamätať toľko skladieb.

Xien pracuje ako podnikový právnik pre jednu z ropných firiem v Kuala Lumpur a pri voľbe, ktorú hymnu sa naučí ako ďalšiu, vychádza z aktuálneho diania. "Keď je plánovaná nejaká akcia, naučím sa hymnu špeciálne pre túto príležitosť. Napríklad som sa takto naučil hymnu Saudskej Arábie na istú pracovnú akciu a ekvádorskú hymnu na latinskoamerický festival, ktorý sa tu konal," vysvetlil. Malajzijčan tvrdí, že štátne hymny môžu človeku odhaliť množstvo zaujímavých historických faktov. Napríklad hymny Indie a Bangladéša zložil rovnaký básnik Rabíndranáth Thákur.

Čítajte ďalej