16.6.2017 10:10 | Macho

Kofeín: Dobrý sluha pre ľudí, ale zlý pán v prírode

Zdroj: getty images
Ľudská posadnutosť kofeínom má zhubný vplyv na divokú prírodu. Človek totiž vypije kávy toľko, že sa jej alkaloid dostáva s odpadovou vodou do voľnej prírody. Bohužiaľ na väčšinu živočíchov má zhubný vplyv.

Ľudia pijú kávu práve kvôli kofeínu. Ale ten nie sú schopní metabolizovať bez zvyšku, takže sa ho veľká časť s močom dostáva do odpadových vôd. Hoci tie sú čistené, nedôjde k odstráneniu kofeínu, ktorý potom odchádza do vodných systémov a pôsobí na ďalšie organizmy. A nie práve pozitívne. Podľa vedcov z Kalifornie a Oregonu je možné v povrchových vodách zachytiť kofeín v množstve 0,032 až 0,662 mikrogramu na liter. Hoci sa to zdá byť ako veľmi nízka koncentrácia, pre mnoho drobných organizmov je to decimujúce množstvo.

Najhoršia situácia je potom tam, kde vo vidieckych oblastiach ešte stále fungujú prepady a kofeín sa dostáva bez čistenia priamo do riečneho systému. Americkí biológovia preukázali, že kofeín má aj v najnižšej koncentrácii nepriaznivý vplyv na vodné organizmy. Narušuje totiž mechanizmy chrániace DNA pred poškodením. „Sú tak stresované na bunkovej úrovni, že nedokážu chrániť DNA príslušnými bielkovinami,“ tvrdí doktorka Elise Graneková z Portlandskej štátnej univerzity.

Čítajte ďalej