13.7.2017 10:05 | Zaujímavosti

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Šancu na dlhší život majú títo ľudia

Podľa vedcov sa zo života tešia dlhšie ľudia s vyšším IQ.
Podľa vedcov sa zo života tešia dlhšie ľudia s vyšším IQ.
Zdroj: iStockphoto
Podľa vedcov sa vyššieho veku dožívajú ľudia s nadpriemerným IQ.

Inteligencia je z časti podmienená geneticky, rozvíjať ju môžu tiež vplyvy prostredia, hoci tento faktor ovplyvňuje IQ zrejme v menšej miere než biologický základ. Avšak rozvoj myslenia a inteligencie má zmysel u každého človeka. Vyššie IQ totiž môže súvisieť s dlhším životom. Analýzy naznačujú, že ľudia s nadpriemernou inteligenciou žijú všeobecne dlhšie.

Vedci sa však domnievajú, že sama inteligencia ako taká nemá priamu súvislosť s dlhovekosťou. Ale ovplyvňuje ďalšie vlastnosti človeka, ktoré už priame dôsledky majú. Ľudia s vyšším IQ majú väčšinou vyššie vzdelanie, zarábajú viac a majú lepšiu zdravotnú starostlivosť a tiež zdravší životný štýl.

senior

Profesorka Catherine Calvinová z Edinburghu napríklad preukázala, že čím nižšie IQ človek má, tým skôr sa stane silným fajčiarom a môže trpieť chorobami dýchacích ciest. Práve fajčenie výrazne skracuje život. Jedinci s nižším IQ tiež častejšie trpia chorobami srdca a ciev či mŕtvicami. To súvisí s tým, že dodržiavajú častejšie nezdravý životný štýl ovplyvňujúce negatívne obehovú sústavu.

Osoby s nižšou inteligenciou tiež častejšie trpia demenciou, páchajú samovraždy a umierajú predčasne kvôli zraneniu.

Čítajte ďalej