17.7.2017 10:30 | Macho

Neviete povedať druhým NIE? Vo vlastnom záujme sa to rýchlo naučte

No tak kámo, veď sa sťahujem iba raz za život.
No tak kámo, veď sa sťahujem iba raz za život.
Zdroj: iStockphoto
Neodvážili ste sa odmietnuť pozvanie na večierok, hoci ste snívali o tom, ako skoršie zaľahnete do postele? Stáva sa vám to často? Potom možno patríte k tým ľuďom, ktorí sa z najrôznejších dôvodov boja povedať druhým Nie!, píše francúzsky denník Le Figaro.

Kamarát sa cez víkend sťahuje a požiada vás o pomoc. Aj keď ste unavený, samozrejme súhlasíte. Potom ste pri všetkých sťahovaniach, či už sa jedná o priateľov, kolegov alebo susedov. Vaším problémom nie je záľuba vo veľkých škatuliach, ale neschopnosť povedať nie. "Introverti, ktorí majú stálu potrebu urobiť druhým radosť, povedia áno zo strachu, že budú zavrhnutí. Za týmto správaním sa skrýva snaha páčiť sa druhým a byť milovaný," hovorí psychoanalytička a psychoterapeutka Fanny Marteauová-Chasserieauová. Ak sa však táto potreba stáva dôležitejšia ako tie vaše, a aktivuje sa pri každej možnej žiadosti, môže vám to spôsobiť veľa problémov.

Sem patria aj tí ľudia, ktorí si kúpia topánky, ktoré sa im nepáčia, a to z obavy, aby nenaštvali predavačku. "Ak sa v zamestnaní stále potrebujete páčiť druhým, vystavujete sa hrozbe syndrómu vyhorenia," varuje Fanny Marteauová-Chasserieauová. "Niektorí ľudia sa neodvažujú povedať nie, pretože nechcú druhého zraniť, aj keď veľmi dobre vedia, že to, k čomu sa zaväzujú, nemôžu splniť. Pri takom jednaní predovšetkým riskujú to, že stratia dôveryhodnosť," tvrdí psychoterapeutka.

Ľudia, ktorí sa boja, aké následky bude mať ich odmietnutie, mávajú malú sebadôveru. Nie sú schopní počúvať potreby druhých ani prihliadať k vlastným potrebám a podľa nich odpovedať. Ak prijmeme pozvanie na pohárik na jednom konci mesta päť minút po tom, čo sme skončili s cvičením, a zároveň súhlasíme, že s inou osobou povečeriame na druhom konci mesta, máme problém. Pokiaľ súhlasíme s piatimi pozvania počas jedného dňa a myslíme si, že to zvládneme, nenaslúchame svojmu telu, ktoré nám vysiela opačné signály.

 

Jednou z techník, ako vedieť povedať nie, je metóda štyroch etáp: zvážte okolnosti, vyjadrite svoje emócie, špecifikujte riešenie a vyvoďte z toho dôsledky a závery. Keď vás požiadajú, aby ste ostali v práci do 21 hodiny a dokončili nejakú vec, môžete povedať, že síce chápete, ako je to dôležité, ale že sa tým teraz nemôžete zaoberať. Zároveň je nutné ponúknuť riešenie, aby situácia vyznela pozitívne. Môžete povedať, že budete na tej veci pracovať na druhý deň, a že ju odovzdáte o 11. hodine. Ak niečo odmietnete, neznamená to, že ste zlý človek. "Schopnosť povedať nie prináša veľkú slobodu a umožňuje chrániť seba samého," zdôrazňuje Fanny Marteauová-Chasserieauová. Nič sa však nesmie preháňať. "Nesmiete hovoriť nie stále a automaticky. Tí, ktorí to tak robia, sú v podstate jemní ľudia, ktorí sa chránia tým, že všetko odmietajú. Pokiaľ sa napríklad jedná o spomínané sťahovanie priateľa, počúvajte sami seba. On vás aj tak pozve na oslavu nového bytu, aj keby ste neťahali jeho pračku na šieste poschodie bez výťahu.

Čítajte ďalej