17.7.2017 17:30 | Zaujímavosti

Tajomstvo nespavosti odhalené: Čo môže za vaše neustále nočné prehadzovanie sa v posteli?

Vedci tvrdia, že vedomie, že váš život má zmysel, vám zabezpečí kvalitnejší spánok.
Vedci tvrdia, že vedomie, že váš život má zmysel, vám zabezpečí kvalitnejší spánok.
Zdroj: iStockphoto
Vedci objavili tajomstvo dobrého spánku, ale varujeme vás, nie sú to tabletky.

Podľa nového výskumu vám k plnohodnotnému spánku stačí dobrý dôvod na to, aby ste ráno vstali. Štúdia zistila, že ľudia, ktorí cítia, že ich život má zmysel, trpia menej často nespavosťou a poruchami spánku, píše metro.co.uk.

Hoci sa vedci v štúdii zamerali na starších dospelých, ktorí väčšinou spia menej než mladí, veria, že tieto výsledky v skutočnosti zahŕňajú širšiu verejnosť. "Pomôcť ľuďom vypestovať si ich životný cieľ, by mohlo byť efektívnou stratégiou pre zlepšenie kvality spánku. A to najmä pre populáciu, ktorá najviac bojuje s nespavosťou," povedal vedúci výskumu, doktor Jason Ong z Northwestern Universityv USA.

Tonight it’s all about hard work

Štúdie sa zúčastnilo 823 ľudí, ktorých priemerný vek bol 79 rokov. Odpovedali na niekoľko otázok týkajúcich sa životného cieľa a spánku. Ich úlohou bolo obodovať vyhlásenia, ako napríklad: "Cítim sa dobre, keď myslím na to, čo som urobil v minulosti a v čo dúfam, že mi prinesie budúcnosť." Ľudia, ktorí cítili, že ich život má význam, mali o 63 percent menšiu pravdepodobnosť, že ich postihne porucha spánku. Taktiež mali celkovo lepšiu kvalitu spánku.

Čítajte ďalej