8.8.2017 16:00 | Sex

Máte s partnerkou veľký vekový rozdiel? Máme zlé správy

Mať mladú cicu je síce príjemné, ale každá zábava raz skončí.
Mať mladú cicu je síce príjemné, ale každá zábava raz skončí.
Zdroj: iStockphoto
Na svete existujú funkčné manželstvá či dlhodobé vzťahy, v ktorých majú partneri značne odlišný vek. Ale nájdu sa aj vzácne výnimky.

Väčšine párov totiž výrazný vekový rozdiel neprospieva. Naopak zvyšuje počet rozdielov,  a tým aj rizík, ktoré vedú k rozpadu krátko po svadbe. Hoci hlavne muži sú spočiatku veľmi šťastní a spokojní, keď je ich partnerka výrazne mladšia, po šiestich až desiatich rokoch manželstva sa situácia mení. Môžu za to rozdielne životné skúsenosti a názory, ktoré rozdeľujú generácie. Najväčšiu šancu na úspech majú vzťahy, kde sú partneri približne rovnako starí.

„Zistili sme, že muži ženatí s mladšími ženami sú najspokojnejší, a muži, ktorí majú staršie manželky, sú najmenej spokojní. Ženy sú ale tiež menej spokojné, keď majú starších partnerov a spokojnejšie, keď majú mladších partnerov. Ale s dĺžkou manželstva klesá spokojnosť u všetkých manželov, ktorí majú výrazne mladších a výrazne starších partnerov,“ tvrdí profesorka Terra McKinnishová z Coloradskej univerzity v Bouldere.  Manželstvo osôb rovnakého veku je síce na spočiatku menej euforické ako u tých, ktorí si berú výrazne mladšieho partnera, ale spokojnosť v ich manželstve je oveľa stabilnejšie a nedochádza k tak silnému výkyvu ako u partnerstiev vekovo výrazne odlišných osôb.

Čítajte ďalej