10.8.2017 16:00 | Sex

Pohlavný šok pred pubertou! V Las Salinas by vedeli rozprávať

Zdroj: reprofoto YouTube / BBC Earth
Dievčatá žijúce v dominikánskej dedine Las Salinas nemajú istotu, že v dospelosti budú ženami. Každej deväťdesiatej totiž okolo dvanástich narodenín narastie penis. A dedinu tak prezývajú guevedoces (penis v dvanástich).

Ani lekári si nevedia rady s tým, čo tak vysokú mieru genetických a hormonálnych porúch spôsobuje. Televízia BBC prináša dokument, v ktorom týchto chlapcov spovedá. Johnny sa narodil ako Felicita a do dvanástich nosil šaty. „Pamätám si, ako som nosieval malé červené šatôčky, narodil som sa doma, nie v pôrodnici. Rodičia nevedeli, akého som pohlavia. Chodil som tak do školy a nosil sukňu. Nikdy sa mi to ale nepáčilo. Keď mi kúpili dievčenské hračky, neunavoval som sa s nimi hrať. Vždy som sa chcel hrať s chlapcami,“ priznal Johnny z Las Salinas.

Podľa genetikov postihnutým tu kvôli genetickej chybe chýba enzým, ktorý ovplyvňuje produkciu dihydrotestosterónu v maternici. Nositelia chromozómov XY sa tak fyzicky javia ako dievčatá. Ale keď príde puberta, testosterón vyvolá dozrievanie  na muža. A zrazu „domnelej“ dievčine narastie penis a objavia sa semenníky. „Keď sa narodia, vyzerajú ako dievčatá bez semenníkov a pohlavné orgány vyzerajú ako vagína. Keď sa ale priblíži puberta, narastú im penisy a zostúpia semenníky,“ tvrdí doktor Michael Mosely, ktorý sa týmto fenoménom zaoberal. Všetci guevedoces žijú v dospelosti ako muži, hoci majú zakrpatenú prostatu.

Čítajte ďalej