16.8.2017 10:18 | Technika

Kde je chlad, tam je server rád: Najväčšie dátové centrum bude v Nórsku

Zdroj: Kolos
V nórskom meste Ballangen, ktoré sa nachádza za polárnym kruhom, má vzniknúť najväčšie dátové centrum na svete. Uviedla to na svojich internetových stránkach BBC. Americko - nórska firma Kolos, ktorá za projektom stojí, tvrdí, že chladný vzduch a množstvo vodných elektrární v oblasti pomôžu udržať náklady na energiu v centre na nízkej úrovni.

Oblasť ale trpí aj najvyššou mierou chorobnosti v regióne, čo môže byť spojené s ťažbou v minulosti. Na projekt bude potrebné obrovské množstvo energie. V začiatkoch Kolos odhaduje, že bude odoberať asi 70 megawattov (MW) elektriny. Do desiatich rokov však chce pridať ďalšie servery a spotreba by mala stúpnuť na viac ako 1000 MW. Väčšina veľkých dátových centier v súčasnosti potrebuje menej ako 200 MW.

Centrum sa má rozkladať na ploche 600.000 m2 a bude mať štyri poschodia. To je väčšia rozloha ako má terajšie najväčšie dátové centrum v čínskom Lang-fangu. Mohlo by ho však prekonať iné centrum v Nevade, o ktorého výstavbe sa uvažuje. Výhodou pre nové centrum v Ballangene by mala byť aj skutočnosť, že v minulosti bolo okolo miestnej železnice postavenej kvôli preprave železnej rudy do Švédska položené obrovské množstvo optických káblov. Nórsko a EU tiež nedávno investovali do výstavby veľkých priehrad pre projekty hydroelektrární. V okolí je aj niekoľko veterných elektrární.

"Sú to bez preháňania najnižšie náklady na energiu v Európe a 100 percent energie je obnoviteľnej na jednej z najstabilnejších sietí na svete," povedal BBC jeden z riaditeľov Kolosu Mark Robinson. "Je to v oblasti planéty, ktorá je prirodzene chladná a má ideálnu vlhkosť, takže môžeme udržať servery studené, bez toho, aby sme ich museli umelo ochladzovať. Má to neobmedzený prístup k čerstvej, čistej, studenej vode ako sekundárnemu chladiacemu zdroju," dodal. Upozornil tiež, že blízko je univerzita, ktorú ročne opustí asi 200 technologických študentov. Myšlienkou je, že by tu niektorí  mohli pracovať.

Čítajte ďalej