2.9.2017 07:00 | Zaujímavosti

Turistické atrakcie, ktoré nie sú na správnom mieste

Nie tu, ale viac vpravo.
Nie tu, ale viac vpravo.
Zdroj: iStockphoto
Navštívili ste niekedy miesto, ktoré vyznačuje presný stred Európy, alebo dokonca oficiálny stred sveta? Spravodajský server News.com.au pre vás má zlú správu - možno ste tam vôbec neboli.

Svet je totiž plný geograficky významných miest, hraníc časových pásiem a presných stredov krajín a kontinentov s vytýčenými značkami či monumentmi. Tieto miesta sú veľkým turistickým lákadlom a často sú na ne naviazané miestne podniky ťažiace zo záujmu návštevníkov. Až teraz ale vychádza najavo, že niektoré z týchto značiek sú na úplne nesprávnom mieste. Postaral sa o to pokrok v kartografii a ďalší technologický vývoj, vďaka ktorému sa zistilo, že tieto geografické míľniky nie sú  tam, kde by mali byť - a v niektorých prípadoch sú kilometre inde. Takže pokiaľ ste niekedy boli na niektorom z týchto miest - možno ste neboli tam, kde ste chceli byť.


Stred sveta
Pokiaľ ste boli v Ekvádore, potom ste si asi urobili fotku v San Antonio de Pichincha pri mohutnom pamätníku Ciudad Mitad del Mundo. Pri jeho začiatku je namaľovaná čiara vyznačujúca zemepisnú šírku 0° 0’ 0”, ktorá je obľúbeným miestom pre turistov pózujúcich každou nohou na inej pologuli. Ale sú na zlom mieste. Moderné technológie vyvrátili pôvodné výpočty geografa Luisa Tufiga z roku 1936 a preukázali, že skutočný "stred sveta" leží o 240 metrov severnejšie.

Greenwichská datová hranica
Pokiaľ ste sa pripojili k zástupu ľudí, ktorí si chceli urobiť fotku v Londýnskom kráľovskom observatóriu, boli ste oklamaný. Skutočný nultý poludník leží asi o 100 metrov ďalej v parku. Pôvodná poloha nultého poludníku bola stanovená v roku 1851 s pomocou prístrojov využívajúcich postavenie hviezd.  Keď bola zavedená satelitná GPS navigácia, objavili sa pochybnosti o jeho polohe a moderné technológie zaostrili na presnú polohu, ktorá je o niečo ďalej na východ. Pokiaľ chcete fotografiu – zamierte radšej tam.

Stred Európy
Socha v parku Europos Parkas v litovskom hlavnom meste Vilnius údajne vyznačuje presný stred Európy na základe výpočtu francúzskych vedcov zo začiatku 90. rokov 20. storočia. Ale samotní títo vedci neskôr priznali, že urobili veľkú chybu a minuli cieľ o približne 14 kilometrov. Nie sú však sami – počas rokov sa aj ďalšie miesta rozhodli, že budú presným stredom Európy. A tak sa "stredy Európy" dajú nájsť napríklad v Bielorusku, Maďarsku, Estónsku, Poľsku či na Slovensku.

Rovník
Po celé desaťročia sa predpokladalo, že miesto, kde sa stretáva južná a severná pologuľa, leží v indonézskom meste Pontianak. Indonézsky Rovníkový pamätník postavený na presnej línii rovníku je impozantná stavba na vrchole jednej z miestnych budov. Globálne posuny ale umiestnenie rovníka  zmenili, čo znamená, že umiestnenie pamätníku už nezodpovedá správnemu miestu. Podľa údajov GPS z roku 2005 sa rovníková línia posúva na juh od tohto miesta.

Stred Južnej Ameriky
V roku 1909 bolo stanovené miesto v brazílskom meste Cuiaba ako presný geografický bod juhoamerického kontinentu. Najprv toto miesto označoval jednoduchý nápis, pokým ho vystriedal  impozantný monument. Ale o niekoľko rokov neskôr, keď bolo vyvinuté satelitné snímkovanie povrchu, vyšlo najavo, že skutočný geografický stred Južnej Ameriky je asi o 45 kilometrov ďalej. Pôvodný monument ale naďalej stojí na svojom nesprávnom mieste.

Stred 50 amerických štátov
Keď sa Havaj stal 50. americkým štátom, bol určený nový stred zeme, a to v Belle Fourche v Južnej Dakote. V roku 2008 tam mesto postavilo obrovský žulový kompas označený ako "geografický stred národa". Ten sa stal obľúbeným miestom k návšteve a fotografovaniu. Problém je v tom, že skutočný stred USA (vrátane Aljašky a Havaja) je asi o 32 kilometrov severne na súkromnom pozemku.

Stred Škótska
Existujú tri rôzne merania, ktoré mali stanoviť geografický stred Škótska, a každé z nich prinieslo iný výsledok. Jeden "stred" vyznačuje miesto v polovici medzi najvzdialenejším miestom v Severnom mori a v Atlantiku. Ďalší vyznačuje stred škótskej pevniny. A tretie berie do úvahy aj okolité škótske ostrovy. Kto sa v tom má teda vyznať?

Čítajte ďalej