31.8.2017 10:20 | Macho

Ruské remeselné pivovary očakávajú zlaté tekuté časy

Zdroj: iStockphoto
V hlavnom meste vodky začala klíčiť nová generácia malých, remeselných pivovarov. Ich rozkvetu pomohlo, že sa zahraničné pivo stalo príliš drahé a fanúšikovia hľadali alternatívu k masovo vyrábaným ležiakom.

Od lahodných vrchne kvasených pív IPA po zamatovo čierne pivá, tzv. stouty, a výborne spontánne kvasené pivá - piva servírované v pivovaroch otvorených v posledných rokoch v mestách ako Moskva alebo Petrohrad sú podobné tým, ktoré si získali obľubu v posledných dvoch desaťročiach pri rozkvete malých pivovarov v USA a v Európe, píše agentúra AP.

Veľa pivovarov začalo  svoju činnosť po prepade ruskej meny v roku 2014, kedy prudko vzrástla cena dovážaných pív a klesla ponuka. Podľa spoluzakladateľa petrohradského AF Brew Nikitu Filippova je v Rusku viac ako sto remeselných pivovarov. Ale asi iba dve desiatky pivovarov však majú svoju vlastnú výrobnú kapacitu alebo zázemie zabezpečené dlhodobou zmluvou. "Pokiaľ sa nič dramatické nestane v ruskej ekonomike, dovoznej politike chmeľu a sladu alebo v právnych predpisoch obmedzujúcich pivo, budúcnosť remeselných pív v Rusku je sľubná," hovorí Filippov.

Všetky prísady sa musia dovážať. Chmeľ z USA alebo Nemecka, obilie z niekoľkých európskych krajín. A existuje iba niekoľko málo prevádzok s potrebným vybavením, ktoré môžu slúžiť ako zmluvní výrobcovia piva. Remeselné pivo stále predstavuje iba malý segment ruského trhu. Podľa analytika Dmitrija Drobyševského je to približne jedno percento. Miestne pivovary však expandujú aj za hranice.

Príliv ruského remeselného piva je skvele načasovaný do doby, ktorá by sa mala stať turistickou zlatou baňou. V roku 2018  krajina usporadúva svetový futbalový šampionát FIFA. Jedenásť hostiteľských miest by mali navštíviť státisíce zahraničných fanúšikov, veľa z nich z USA a západnej Európy. A iba málo veci sa k futbalu viac hodí ako pivo. "Nájdu krajinu, ktorá je milióny míľ vzdialená od starých stereotypov o Rusku. Nájdu ľudí, ktorí nemajú vodku s kaviárom ku každému jedlu, ale majú ponuku a znalosti o kvalitnom jedle, kvalitnom alkohole a remeselnom pive," uviedol Filippov.


VIDEO: Reklama na ruské pivo, ktorá zaujme oveľa viac ako tie klasické prvoplánové, kde chlap pijúci jedno konkrétne pivo je ten najväčší borec.

Čítajte ďalej