4.9.2017 14:00 | Macho

Mali by ste na tento tréning manažérov „gule“?

Vydržali by ste jeho pohľad tvárou v tvár?
Vydržali by ste jeho pohľad tvárou v tvár?
Zdroj: iStockphoto
„Zatvorte ústa, keď vám olizujú líca. Majú veľké jazyky." A veľké zuby. V Rakúsku si manažéri skúšajú svoju chladnokrvnosť tak, že vstupujú do klietky s vlkmi, aby prebudili zviera, ktoré v nich drieme, píše agentúra AFP.

Šesť účastníkov semináru Hovor s vlkmi nábožne počúva cvičiteľa Kurta Kotrschala. Títo ľudia, ktorí sú zvyknutí riadiť veľké tímy, zaplatili 650 €, aby sa stretli s mocnejšími, ako sú oni. Je to päť sivých  vlkov patriacich Centru pre vedecké štúdium vlkov v Ernstbrunne severne od Viedne. "Nezáleží na tom, kto ste, či ste generálny riaditeľ alebo domovník, vlkovi to je jedno. Po vstupe do klietky, vaše postavenie nehrá žiadnu úlohu," upozorňuje Brit Ian Mc Garry, ktorý je jedným z autorov koncepcie seminára.

Malá skupina teda vstupuje za mreže. Párik vlkov, Nanuk a Una, sa približuje, aby oňuchal prichádzajúceho. Cvičiteľ manažérov vyzýva, aby si čupli a nechali ich obrovské tlamy priblížiť sa k tváram. Vlci majú ostré zuby a silný dych. Riziko je ale prakticky nulové, ubezpečuje Kotrschal. "Nikdy sme nemali žiadny incident," dušuje sa. Ako všetkých sedemnásť vlkov z Ernstbrunnu boli Nanuk a Una vychovaní človekom od veku desiatich dní. Cieľom tohto chovu je porovnávať ich správanie so psami chovanými v rovnakých podmienkach. Ako dobré nemecké ovčiaky podávajú svoju obrovskú tlapu, keď k nim napriahnete ruku. Hoci nie sú zdomácnení a zachovali si svoje reflexy divokého zvieraťa. Väčšina účastníkov tvrdí, že im stretnutie s vlkmi pomohlo, aby v sebe objavili "vnútorné zviera" a rozvinuli neverbálnu komunikáciu. "Mala som pocit, že sa stretávam tvárou v tvár s veľmi silným zvieraťom, ktoré na mňa pozerá ako na sebe rovného. Keď ma vlk za takú uznal, pochopila som, že keď budem chcieť, budem sama tiež veľmi silná," zdôveruje sa Britka Shirley Smithová (50). Bernhard (50), ktorý stojí v čele medzinárodného projektu, je tiež nadšený. "Dnes sa mi zbystrili zmysly. Keď riadim nejaký projekt, musím vedieť predvídať reakciu ľudí ešte skôr, ako začnú rozprávať,".

Prispievajú vlci k tomu, aby sa človek stal ešte viac človeku vlkom? Naopak, myslí si Bernhard. "Ukazuje to, že nie je vhodné sťahovať sa do úzadia, ale tiež nie je dobré dávať príliš najavo dominantný postoj. Všetko ide lepšie, keď sú ľudia voči sebe navzájom viac vnímaví a pozorní," dodáva.

Čítajte ďalej