6.9.2017 14:00 | Macho

A predsa to ide: Na škole bez učiteľov vyrastajú elitní programátori

Zdroj: reprofoto YouTube / Isabelle Ferrière
Francúzsky podnikateľ a miliardár Xavier Niel hľadá pre svoje projekty len tých najlepších programátorov. Vo Francúzsku ich však v roku 2013 nemohol nájsť, a tak založil školu, ktorá mu ich vychová. O parížskej École 42, v ktorej nie sú žiadni učitelia a kde si študenti opravujú práce navzájom, napísal server Quartz.

Do bezplatného troj a päťročného študijného programu sa môže prihlásiť ktokoľvek. Stačí uspieť v online logickom teste a potom prejsť mesačnou vyraďovacou súťažou, z ktorej vzíde nový ročník s tisíc študentmi. Tí potom "študujú" vo veľkých sálach plných počítačov v objekte Station F na juhovýchode Paríža. Škola už má množstvo absolventov. Ešte počas štúdia nájde zamestnanie približne 80 percent študentov, na jeho konci už ho majú všetci.

"Nič neučíme," hovorí riaditeľ  École 42 Nicolas Sadirac. "Študenti si musia vytvoriť to, čo potrebujú," dodáva.  Každé ráno v 08:42 dostanú zadanie projektu, na ktorého vypracovanie majú 48 hodín, takže v každom momente pracujú na viacerých úlohách a so svojim časom môžu nakladať, ako uznajú za vhodné. Celá škola funguje ako hra: študenti dostávajú body za dobrú prácu alebo za opravenie chýb svojich kolegov, za ne si potom môžu "kupovať" opravy od spolužiakov. Za disciplinárne prehrešky prichádzajú tresty, napríklad v podobe manuálnej práce.

Pôvodne požadovala École 42 na konci štúdia zvládnutie určitých zručností, dnes už aj tento konvenčný prvok školstva odpadol. Hlavným cieľom zakladateľa Niela je pestovať v študentoch mix kreativity, kritického myslenia, schopnosti spolupráce a iniciatívnosti, aby mohli v budúcnosti uspieť v akomkoľvek odvetví. Spustením bezplatnej modernej školy chcel Niel tiež nabúrať diskriminačné podmienky na francúzskom trhu práce, kde mladí ľudia z chudobnejších rodín, ktorí nevyštudovali elitné školy, nedostávajú tie najlepšie posty. Na prevádzku kampusu doteraz minul  48 miliónov €. "Pokiaľ nemáte čistý register trestov, nejde vám matematika, vulgárne sa vyjadrujete, to je nám  jedno," povedal Niel serveru Venture Beat. "Jediné, čo nás zaujíma, je logické myslenie a motivácia," dodal.

Čítajte ďalej