6.9.2017 16:00 | Zaujímavosti

Zlá správa pre každého, kto si potrebujete si cez deň zdriemnuť: Toto vám hrozí!

Radi si často zdriemnete aj cez deň?
Radi si často zdriemnete aj cez deň?
Zdroj: iStockphoto
Častá potreba spánku môže byť daná geneticky, alebo môže signalizovať isté zdravotné problémy.

Podľa publikovaného prieskumu fakt, že si často potrebujete zdriemnuť, môže byť predzvesťou budúcich zdravotných problémov, píše menshealth.com.

Štúdie tento fakt spájajú so zvýšeným rizikom ochorení, akými sú cukrovka druhého typu a kardiovaskulárne ochorenia. V niektorých prípadoch to môže viesť až k smrti. Istá štúdia, ktorú uverejnil v roku 2014 časopis American Journal of Epidemiology, vraví, že každodenný hodinový spánok sa môže spájať až s 32-percentným rizikom úmrtia.

Riaditeľ Programu spánku a výskumu zdravia na Univerzite v Arizone Michael Grandner tvrdí, že potreba spánku je príznak problému, nie je to však problém sám o sebe. "Mnoho ľudí, ktorí spia aj počas dňa, sú k tomu nútení, pretože majú väčšinou zlý spánok v noci. To je dôvod, prečo nedokážu vydržať bez spánku cez deň," vysvetľuje. Nespavosť súvisí s radou zdravotných problémov - od Alzheimera po obezitu.

Smejete sa čiernym vtipom?

Ak však nedokážete byť bdelý ani vtedy, keď ste v noci dobre spali, mali by ste zbystriť pozornosť. "V prípade, že cez deň spíte hodinu aj viac, je to znak, že niečo nie je v poriadku buď s vaším zdravím alebo s vaším spánkom," hovorí Grandner. Odborník radí, aby ste sa o tom porozprávali so svojím lekárom a urobili opatrenia, ktoré vám pomôžu k lepšiemu nočnému spánku.

Zatiaľ čo hodinový denný spánok môže byť signálom problému, 20 - 30-minútový spánok môže naopak poskytnúť rad niekoľkých výhod, najmä čo sa týka vašej výkonnosti. "Krátky spánok môže nakopnúť váš mozog a zvýšiť vašu fyzickú kondíciu," vysvetľuje Grandner.

Niektorí ľudia majú túto spánkovú potrebu danú geneticky. Ak si potrebujete cez deň zdriemnuť na 20 minút, po ktorých sa sami zobudíte a cítite sa sviežo, budete zrejme patriť do tejto skupiny. Tento krátky druh odpočinku je však podľa odborníkov určite zdravší, ako dvojité espresso či energetický nápoj.

Čítajte ďalej