7.9.2017 16:00 | Sex

Väčšina párov nepotrebuje manželskú poradňu, stačí keď ...

Zdroj: iStockphoto
Stačí len zle zvolené slovo alebo tón hlasu a už po sebe štekáte ako pohnevané psi? Skôr ako vyhľadáte záchranu vzťahu u odborníka, skúste si najprv prečítať tento článok a zamyslite sa, či nebude aj u vás problém práve v tomto smere.

Kvalitný spánok je pre fyzické a psychické zdravie človeka tým najdôležitejším v jeho živote. Je neodmysliteľný pre udržiavanie normálnej postavy, prevencie cukrovky, rakoviny a chorôb obehovej sústavy.  Najnovšia štúdia ale podtrhuje jeho význam v psychológii človeka a hlavne v párovom živote. Psychológovia z USA totiž preukázali, že väčšina párov majúca problémy vo svojom vzťahu jednoducho nie je dostatočne vyspatá.

Zo štúdie vedcov vyplýva, že jedinci, ktorí spia menej ako sedem hodín denne, sú v úplnej väčšine  prípadov protivní a reagujú podráždene na svojho partnera. Pokiaľ sú nevyspaní obaja, výrazne sa zhoršuje štýl komunikácie medzi nimi, trpí tým kvalita ich vzťahu a mnohí potom stoja na prahu rozchodu či rozvodu. Tí, čo to riešia psychoterapiou, pritom často vyhadzujú peniaze. Pokým sa pod vedením odborného psychológa môžu učiť efektívnej párovej komunikácii, musia najskôr kvalitne a dostatočne dlho spať.

Vedci z Ohia preukázali, že na každú hodinu spánku, o ktorú sa človek pripraví, pripadá desaťpercentné zvýšenie podráždenosti voči partnerovi. „Vieme, že problémy so spánkom často súvisia s vyšším výskytov zápalov v tele a s mnohými chronickými chorobami… Preukázali sme, že ľudia nedostatočne vyspaní ľudia sú aj prchkejší pri konflikte. Sú oveľa zraniteľnejší v akejkoľvek stresujúcej situácii,“ tvrdí doktorka Stephanie Wilsonová z Ohio State University.

Čítajte ďalej