8.9.2017 06:00 | Macho

Spestrite si sezónu jabĺk whiskey s ich tónmi

Zdroj: Rémy Cointreau
Zatiaľ čo ženy využívajú jesennú sezónu jabĺk na prípravu chutných koláčov, ich sušenie či dokonca zaváranie, muži (no nielen oni) majú možnosť vychutnať si tieto plody v oveľa lákavejšej forme.

Limitovaná Tullamore D.E.W. Cider Cask Finished Irish whiskey sa vyrába len v čase zberu jabĺk v Írsku, teda od septembra do novembra. V jej chuti môžete nájsť výrazné ovocné tóny, ktoré nenájdete u žiadneho z konkurenčných výrobcov. A to vďaka tomu, že Tullamore vyberá tie najkvalitnejšie jablká a ešte čerstvé ich lisuje, čo je začiatok procesu, pri ktorom sa z nich v malých dávkach vyrába cider. Vylisovaná šťava sa následne niekoľko mesiacov uchováva v dubových sudoch. Ako cider fermentuje, kyslasté a zároveň sladké tóny prestupujú sudmi na bourbon a vytvárajú zložité vrstvy vôní a chutí, ktoré sa bohato vyplatia. Master Blender značky Tullamore potom odsaje všetok fermentovaný cider a na ďalšie tri mesiace ho nahradí drahocennou Tullamore D.E.W. Výsledkom je výnimočná a ušľachtilá írska whiskey, pravá esencia Írska, s tónmi vypáleného suda frknutými sladkým ciderom, ktorá zaujme a poteší vycibrený jazyk skutočných milovníkov írskej whiskey.

 

Zatiaľ čo trojitá destilácia Tullamore D.E.W. zaručuje dokonalú hladkosť, starnutie tejto jedinečnej zmesi mnoho rokov v starých oloroso sherry a bourbonových dubových sudoch pred dokončením v sudoch po cideri, prináša tejto špeciálnej edícií subtílne ovocný charakter a jemnú komplexnosť chutí. Okrem trojitej destilácie, ktorá je štandardným procesom výroby tohto blendu, je aj zaujímavé zloženie použitých whiskey, a to: Pot still, Malt & Golden grain. Pot still Irish whiskey je zmesou jačmenného sladu a nesladového jačmeňa, Malt je sladová whisky zo 100 % sladového jačmeňa a grain whiskey je zmesou sladového jačmeňa, pšenice a kukurice.

Tullamore D.E.W. Cider Cask je inšpirovaný starým remeslom írskych mníchov, ktorý vyrábali jablčný mušt a írsku whiskey v tých najlepších dubových sudoch už pred mnohými stáročiami.  Jej vôňa je svieža, cítiť v nej nielen jablká, ale aj sladký slad. Chuť je jemná, ale výrazná. Charakterizuje ju krásna rovnováha tónov dubu, krémového sladu a tónov jabĺk. Kedy je lepší čas ju ochutnať, než práve teraz, počas ich sezóny?

 

Čítajte ďalej