7.9.2017 17:30 | Macho

Obsahuje vaša stolica toto? Mali by ste ihneď vyhľadať lekára!

Máte problémy s trávením?
Máte problémy s trávením?
Zdroj: Getty Images
Mnoho ľudí tento nález ignoruje, pritom obsah stolice môže naznačovať váš zdravotný stav.

Ak už trpíte zápchou, hnačkou či vaša stolica dokonca obsahuje krv, môže ísť o signály, že s vaším črevom niečo nie je v poriadku, píše express.co.uk.

Výskum vo Veľkej Británii ukázal, že väčšina tamojších obyvateľov má pretrvávajúce problémy s črevom. Prieskum zistil, že 63 % z opýtaných trpí pravidelnými tráviacimi problémami. Najčastejšie uviedli zápchu a hnačku, po nich nasledovala zvýšená plynatosť a pretrvávajúca bolesť žalúdka. Až 13 percent malo skúsenosť s krvou v stolici. Tretina ľudí si pritom neuvedomila, že by mali vyhľadať lekársku pomoc, ak sa v ich stolici vyskytne krv. Až 48 percent z opýtaných zasa netušilo, že lekára treba navštíviť aj v prípade, že stolica je čiernej farby.

Črevo je najdlhšou súčasťou imunitného systému človeka a problémy s ním môžu ovplyvniť kvalitu života. Pritom väčšina tráviacich problémov spôsobujú stres, diéta, pasívny životný štýl či konzumácia lepku a mliečnych výrobkov.

Odborníci odporúčajú navštíviť lekára, ak problémy pretrvávajú niekoľko dní. Patria medzi ne bolesti brucha pred jedlom alebo po jedle, pocity plnosti, plynatosť, nevoľnosť či zvracanie.

Čítajte ďalej