9.9.2017 06:00 | Zaujímavosti

Turisti chcú spoznávať mestá aj inak: Máte tu greetera?

Zdroj: reprofoto YouTube / AFP
Podobne ako veľa iných ľudí snívali Mike, Dennis, Brian a Derek o návšteve Paríža. Nechceli ho však spoznávať ako bežní turisti. Vyžiadali si teda službu greeterov, miestnych obyvateľov, ktorí návštevníkom ukazujú metropolu z inej strany

V jedno augustové dopoludnie sa títo štyria Američania stretli s Françoise, 62 ročnou dôchodkyňou. Na programe mali dve a pol hodiny trvajúcu prechádzku po štvrti Saint-Germain-des-Prés, kde táto Parížanka žije už 40 rokov. Veľmi sa nezastavovali u klasických turistických lákadiel, ako je kostol svätého Sulpicia či slávne Café de Flore, kde si desiatky rokov dával  stretnutia celý literárny Paríž. Françoise ich zaviedla do menej frekventovaných uličiek, kde im ukázala neznáme poklady štvrte, ako je budova, kde žili Baudelaire a Picasso. Počas výkladu o pamätihodnostiach štvrte odpovedá na otázky štyroch turistov, veľmi zvedavých aj na životný štýl Francúzov: zdravotné poistenie, dane, politika. "S Françoise sme sa toho dozvedeli oveľa viac ako pri bežnej turistickej prehliadke," povedal agentúre AFP potešený Derek. Rovnako ako on chce stále viac návštevníkov, znechutených masovou turistikou a neosobnými výpravami v skupinách, objavovať krajinu z inej stránky, cez kontakt s jej obyvateľmi. "Dnes turisti nechcú cestovať ako ich rodičia, v organizovaných skupinách, kedy sa všetci pozerali na to isté. Keď pricestujú do Paríža, nechcú navštíviť iba Montmartre alebo Notre-Dame, ale aj sa stretnúť s jeho obyvateľmi a spoznávať ich bežný život," vysvetľuje predseda Federácie France Greeters Christian Ragil.

Koncepcia greeterov sa zrodila v roku 1992 v New Yorku. Tento nový spôsob turistiky sa šíril najprv ústnym podaním, najskôr v Spojených štátoch a potom v ostatnom svete. Vo Francúzsku sa prví greeteri objavili v roku 2006, a to v Paríži a v Nantes. Dnes je v krajine asi 1500 greeterov vo viac ako 85 mestách. Táto sprievodcovská služba je zadarmo, je obmedzená na šesť osôb a robia ju dobrovoľníci, hlavne dôchodcovia.

V Paríži tento projekt láka stále viac: v roku 2016 tu bolo uskutočnených 6000 prehliadok s greetermi. "Táto služba rastie ročne o 10 až 15 percent," uvádza predseda združenia parížskych greeterov Jean-Claude Simhon. Vo svojom voľnom čase tento bankový úradník pracuje ako greeter a sprevádza turistov po 18. obvode. "Na rozdiel od profesionálneho sprievodcu nie som tu preto, aby som ich  vodil k Sacré-Coeur alebo im dával školenie o architektúre, ale umožňujem im, aby objavovali moju štvrť a neobvyklé veci," vysvetľuje. "To ich najviac zaujíma: dávajú mi viac otázok týkajúcich sa môjho každodenného života ako histórie," zdôrazňuje. Medzi tie najčastejšie patrí: "Ako jete žabacie stehienka?" "Je u vás pobyt v nemocnici naozaj zadarmo?" "Ako si vyberáte svojho pekára?" alebo "Kde sa dá ochutnať dobrý syr?" "Raz  ma nemecký turista, ktorý už bol v Paríži niekoľkokrát, požiadal, aby som ho niečím prekvapil. Išli sme teda do Aubervilliers a ja som mu ukázal staré sklárne, kde boli  kedysi ubytovaní pruskí imigranti. Veľmi ho to uspokojilo," hovorí Simhon. "Stalo sa mi, že som sa s niektorými turistami aj spriatelil. Navštívil som tak už niekoľkokrát Spojené štáty a Austráliu," hovorí Simhon.

Čítajte ďalej