11.9.2017 17:30 | Zaujímavosti

Čína vyhradila miesto na prvé dokonale zelené mesto

Zdroj: Nortfoto
Do roku 2020 sa v Ázii zrodí dokonale "zelené" mesto, ktoré bude z energetického hľadiska plne sebestačné vďaka geotermickým a fotovoltaickým zariadeniam v budovách, elektrickým dopravným prostriedkom a tisícom stromov medzi stavbami a ulicami.

Jeho autorom je tím talianskych architektov zo štúdia Stefano Boeri Architetti, píše taliansky denník La Repubblica. Tento tím je už autorom Vertikálneho lesa, ktorý vznikol v roku 2014 v Miláne. Doteraz  sme boli zvyknutí na to, že sa stavali objekty prispievajúce k ochrane životného prostredia, ako sú futuristické veže pohlcujúce jemný prach či steny absorbujúce smog; používali sa zvláštne materiály vyrobené z obnoviteľných zdrojov. Oveľa zložitejšie je realizovať projekt mestského celku so všetkými službami, ktorý by mal tie najlepšie vlastnosti.


Prvé mesto, ktoré bude zodpovedať trvalo udržateľnému rozvoju, si objednalo mesto čínske Liou-čou  v oblasti, ktoré vo svete patrí k tým najviac zasiahnutým smogom. Rozkladať sa bude na ploche 175 hektárov pozdĺž rieky Liou-ťiang v provincii Kuang-si Čuang na juhu krajiny. Podľa projektu by v ňom malo bývať 30.000 ľudí. Stáť tu budú nielen rezidenčné budovy, ale aj komerčné a rekreačné objekty, hotely, dve školy a nemocnice. Je to taký malý experiment, ktorý má ukázať, či je možné mestský model z laboratória preniesť do iných oblastí sveta.

Každá budova bude energeticky autonómna a vybavená systémami umožňujúcimi udržateľný rozvoj. Geotermia bude využívaná na vykurovanie interiérov. Na všetkých strechách budú solárne panely, ktoré budú akumulovať čo najviac obnoviteľnej energie. V Liou-čou (Liuzhou) Forest City, ako bol projekt pomenovaný, budú môcť jazdiť iba elektromobily a mestská sieť bude napojená na svoju väčšiu  sestru, vysokorýchlostnú trať s modernými vozňami neznečisťujúcimi životné prostredie. Hlavne  však rôzne konštrukcie (niektoré postavené do výšky a iné do šírky) rovnako ako spoločné priestory a ulice, budú zaplavené zeleňou: v alejách, na námestiach na balkónoch a fasádach budov bude 40.000 stromov a jeden milión rastlín z viac ako stovky druhov.

Tieto prírodné pľúca  pomôžu znížiť koncentráciu smogu v atmosfére. Až bude zelené mesto hotové, malo by každoročne absorbovať vyše 10.000 ton oxidu uhličitého, ktorý sa stane najlepším hnojivom pre rastliny, a 57 ton jemného prachu. Naopak by mesto malo produkovať 900 ton kyslíku ročne, a tým výrazne zlepšiť kvalitu vzduchu, ktorý ľudia dýchajú. A ako by to nestačilo, sú tu aj ďalšie výhody zelene, ktorá bude plniť aj úlohu "pokrývky" pomáhajúcej znižovať teplotu v meste a teda aj globálne otepľovanie. Zeleň tiež tlmí hluk a v lesíkoch sa môžu udomácniť vtáky, hmyz a malí živočíchovia. Ide o veľmi premyslený a funkčný projekt, ku ktorému sa pripájajú ďalšie veľké mestá: v Lausanne je to Cédrová veža v Šen-čene, Šanghaji a Nan-ťingu vertikálne lesy.

Čítajte ďalej