13.9.2017 10:30 | Technika

Apple predstavil očakávané novinky: iPhone X v tom neostal sám

Zdroj: northfoto.com
Nový displej, schopnosť rozpoznávať tváre a vodeodolnosť. Tieto a ďalšie inovácie ponúka celkom nový iPhone X, ktorý večer 12.9. 2017 v Kalifornii predstavil americký technologický gigant Apple.

Prístroj iPhone X už nemá displej z tekutých kryštálov (LCD), ale displej OLED, ktorý využíva technológiu organických elektroluminiscenčných diód a poskytuje jasnejšie farby a väčší kontrast. Displej je aj tenší, čo poskytuje viac priestoru pre batériu. Model iPhone X má sklenený povrch na prednej aj zadnej strane. Displej má uhlopriečku 14,7 centimetra. Inteligentný telefón je vyrobený zo skla a nerezovej ocele, čo má zabezpečiť odolnosť voči vode a prachu.

Prístroj už ale nemá domovské tlačítko (home button) ktoré bolo doteraz charakteristickým znakom iPhonu. Namiesto neho sa dá telefón uviesť do prevádzky poklepaním na obrazovku. Prístroj je s pomocou kamier schopný rozpoznať tváre užívateľa a vďaka tomu sa odomykať. Umožní aj bezdrôtové nabíjanie a batéria má vydržať o dve hodiny dlhšie ako v prípade iPhonu 7. Cena novinky iPhone X začne na 999 dolároch (cca 834 €).


iPhone X
Procesor: šesť jadrový A11
Užívateľská pamäť: 64 / 256 / 512 GB
Operačná pamäť: 3 GB RAM
Displej:  OLED 2800x1242
Predný fotoaparát: 12 MPx
Predná kamera: rozlíšenie videa 1080 a 60 fps
Zadná kamera: 4K, 60 fps (snímok za sekundu), štandardné video 1080 a 240 fps
Rozmery: výška 143,59 mm, šírka 70,64 mm, hrúbka 7,57 mmFirma sídliaca v Cupertine predstavila aj ďalšie dva telefóny, a to iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Prvý má uhlopriečku displeja 4,7 palca a druhý 5,5 palca. Oba majú niektoré vlastnosti ako iPhone X, ale sú lacnejšie a zákazníci ich môžu získať už tento mesiac. Firma sa ďalej pochválila aj vylepšenými hodinkami Apple Watch série 3. Tá ponúka nové farby, možnosť prepojenia s komunikačnými aplikáciami ako je Whatsapp a upozorňovanie na frekvencie srdca užívateľa. Riaditeľ Apple Tim Cook ukázal aj modernejší Apple TV 4K s vyšším rozlíšením a schopnosťou prenášať naživo spravodajstvo a šport.

Čítajte ďalej