13.9.2017 14:00 | Military

Poliaci budú mať nový obrnený stroj Husar 4x4

Zdroj: reprofoto YouTube / Nasze Kielce
Na veľtrhu obranných a bezpečnostných technológií MSPO, ktorý sa konal od 5. - 8.9. 2017 v poľských Kielcoch predstavili aj dielo česko – poľskej spolupráce.

Česká spoločnosť Tatra Defence Vehicle (TDV), ktorá vyrába obrnené a špeciálne vozidlá, vyvinula spolu s poľskou firmou H. Cegielski-Poznań vozidlo Husar 4x4. Podvozok pre neho dodáva automobilka Tatra Trucks.  Výrobu nového vozidla bude zabezpečovať štátna firma H. Cegielski-Poznań, a to hlavne pre poľský trh. Český server Armádní noviny uviedol, že Husar 4x4 je navrhnutý tak, aby splnil podmienky poľského programu Pegaz, v rámci ktorého chce poľská armáda do roku 2022 získať 105 taktických viacúčelových obrnených vozidiel. V prípade úspechu v poľskej armáde by malo vznikať v H. Cegielski-Poznań 70 percent vozidla.

Armádní noviny uviedli, že Husar je taktické obrnené vozidlo s veľkou priechodnosťou terénom. V základnej verzii odvezie šesť ľudí a jeho bojová hmotnosť je 13,5 tony. Má dĺžku 5,6 m, šírku 2,55 m a výšku 2,7 metra. Voz, ktorého maximálna rýchlosť je 110 km/h, poháňa americký naftový motor Cummins s výkonom 210 kW, ktorý je spojený s automatickou šesťstupňovou prevodovkou. Palivová nádrž má objem 150 litrov.  Okrem armády by ho mohli využívať aj policajné a záchranárske zložky.

Čítajte ďalej