18.10.2017 16:10 | Zaujímavosti

Bosco Verticale: V Miláne ho chcú všetci vidieť na vlastné oči

Zdroj: iStockphoto
Viac ako 20.000 rastlín a stromov, teda ekvivalent dvoch hektárov lesa na dvoch budovách: dve rezidenčné budovy pomenované Bosco Verticale (zvislý les) v Miláne majú svojich súperov a ich koncepcia sa šíri do celého sveta, od Holandska po Čínu. V milánskej štvrti Porta Nuova majú všetci oči len pre tieto dva zalesnené mrakodrapy.

Smrekovce, čerešne, jablone, olivovníky, buky... Na každom balkóne rastú desiatky rastlín či stromov, ktoré sú rozmiestnené podľa toho, ako sú odolné voči vetru, a podľa toho, či majú radšej svetlo, alebo vlhkosť. "Ten projekt sa zrodil z mojej posadnutosti stromami a z úvah, ako by sa mohli stať podstatnou časťou architektúry," povedal agentúre AFP architekt Stefano Boeri. Vertikálny les má samozrejme aj svoju ekologickú stránku. "V roku 2007 som bol v Dubaji a videl som mesto, ktoré vyrastá uprostred púšte, s viac ako 200 sklenenými vežami, ktoré zosilňujú účinky tepla," vysvetľuje architekt. Tak sa zrodila myšlienka budovy, ktorá by rástla a prispievala k znižovaniu znečistenia ovzdušia v meste, pretože stromy pohlcujú mikročastice a oxid uhličitý.

#edificioverde #natura #familia #momenti

Príspevok, ktorý zdieľa ♊ Eleni Gagkadi 🌴 (@elenigagkadi),

"Mestá dnes produkujú vyše 75 percent oxidu uhličitého prítomného v atmosfére. Keď mestu dodáme viac stromov, bojujeme s nepriateľom priamo na mieste," poznamenal Boeri. Projekt Bosco Verticale, tvorený dvomi vežami s výškou 110 a 76 metrov, sa zrodil na jeseň 2014. Ďalšie budovy, viac či menej opletené zeleňou, sú aj inde vo svete, hlavne v Singapure alebo v Paríži, kde stojí Tower Flower. Ale originalita milánskeho Bosco Veticale priniesla Boerimu v roku 2014 prestížnu cenu International Highrise Award a v roku 2015 označila chicagská Council on Tall Buildings and Urban Habitat projekt za najkrajšiu a najinovatívnejšiu stavbu na svete. "Je úžasné tu bývať, sme v priamom kontakte s rastlinami, to všetko v centre mesta a v supermodernom mrakodrape," hovorí Simona Pizziová, ktorá sa môže zo svojho apartmánu na 14. poschodí pozerať na hory. "Rastliny sa za posledné tri roky rozvinuli, menia sa podľa ročného obdobia," dodáva s úsmevom.

Boeri pracoval tri roky s botanikmi na tom, aby vytvoril "liaheň" tisícky stromov, ktoré boli  uspôsobené tak, aby rástli v špecifických podmienkach. Až potom boli zasadené. Bolo potrebné prekonať veľa problémov: od rozmerov a štruktúry balkónov a parapet určených k osadeniu vegetácie, spôsobov, ak "ukotviť" korene stromov, po hmotnosť a zloženie pôdy. Skúšky odolnosti sa dokonca realizovali v centre špecializovanom na hurikány v Miami. "Na každého človeka žijúceho v budove pripadajú asi dva stromy, desať kríkov a štyridsať rastlín," uvádza Boeri. "Stalo sa aj čosi neobyčajné, čo sme nečakali: zahniezdilo sa tu neuveriteľné množstvo vtákov. Na strechách máme malé sokoly a dážďovníky, ktoré predtým z Milána vymizli," hovorí.

Boeri a jeho tím už teraz pracujú na desiatke podobných projektov vo svete: vo švajčiarskom Lausanne, v holandskom Utrechte, v brazílskom Sao Paolo, v albánskej Tirane a inde. V Číne sa stavajú dve veže v Nan-ťingu, plánuje sa hotel v Šanghaji a v Liou-čou má vyrásť celé "lesné mesto" s asi 200 budovami. "Čína si uvedomuje problém drastického znečistenia ovzdušia. Keď 15 miliónov vidiečanov ročne prichádza do miest, je potrebné uvažovať o nových riešeniach, o nových zelených mestách," hovorí Boeri. Preto sa architekt rozhodol, že si svoj vertikálny les nedá patentovať, a dokonca napísal knihu, kde popísal všetky použité techniky. "Budem šťastný, ak sa to stane spôsobom, ako sa budú rozvíjať mestá," zdôrazňuje.

 

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie