5.10.2009 20:00 | Zaujímavosti

TOP 10 Najdlhší..., najdlhšia..., najdlhšie... na svete

John Henry Timmis IV - natočil najdlhší fim na svete.
John Henry Timmis IV - natočil najdlhší fim na svete.
Zdroj: oddee. com
Zaujíma vás, koľko trval najdlhší bozk v histórii filmu? Alebo by ste radšej chceli spoznať telenovelu, ktorá sa natáča nepretržite už 72 rokov?


Najdlhší film
(87 hodín)

Režisér John Henry Timmis IV, natočil v roku 1987 film s názvom "The Cure for Insomnia" - podľa Guinessovej knihy rekordov najdlhší film na svete. Jeho dĺžka je 5220 minút (87 hodín) a nemá žiadny dej, namiesto toho v ňom umelec L. D. Groban číta viac než tri a pol dňa svoju báseň s rovnakým názvom ako film, zriedka prerušovanú klipmi heavy metalovej hudby a pornografických snímok.


______________________________________________________________________


Najdlhšie manželstvo
(85 rokov)

Herbert a Zelmyra Fisherovci, pochádzajúci zo Severnej Karolíny v USA, 13. mája 2009 oslávili 85. Výročie svojho sobáša. Zelmyra má dnes 101 rokov a jej manžel Herbert sa v júni dožil 104 rokov. V tom istom dome v mestečku New Bern žijú spolu už 50 rokov.


______________________________________________________________________


Najdlhšie slúžiaci barman na svete
(77 rokov)

Angelo Cammarata je podľa Guinessovej knihy rekordov najdlhšie slúžiacim barmanom na svete. Väčšinu svojho profesionálneho života strávil obsluhovaním v podniku Cammarata's Café. No dnes, keď podnik predal, ešte stále pomáha svojim synom starať sa oň, kým si ho noví majitelia prevezmú. "Camm," ako ho volajú stáli návštevníci, začal pracovať v obchode svojho otca v dobe, keď sa v Amerike skončila prohibícia, presne o polnoci 7. apríla 1933. Jeho otec kúpil súčasný podnik v roku 1935, a Angelo v ňom pracoval nepretržite okrem obdobia, keď slúžil v námorníctve počas Druhej svetovej vojny. V roku 1971 predal Angelov otec podnik svojim synom. No a v septembri tohto roku sa deväťdesiatpäťročný barman z knihy rekordov rozhodol, že je čas odísť do dôchodku – a svoj bar sa teda rozhodol predať.


______________________________________________________________________


Najdlhšia výmena v tenise
(29 minút)

V tomto roku si pripomíname 25. výročie slávneho zápasu. Na turnaji Virginia Slims v roku 1984 si tenistky Vicki Nelsonová a Jean Hepnerová vymenili spolu 643 loptičiek. V tejto hre tak vznikla najdlhšia súvislá výmena v histórii profesionálneho tenisu. 6 hodín a 31 minút trvajúci zápas bol na 20 rokov najdlhším na svete, no a doteraz si drží prvenstvo, čo sa týka zápasov odohraných za jeden deň. Nuž a vo výmene, ktorá sa zapísala do dejín tenisu, nakoniec lepšie obstála Nelsonová.


______________________________________________________________________


Najdlhší príhovor
(124 hodín)

Francúz Lluis Colet pokoril predošlý svetový rekord, keď vydržal až 124 hodín rozprávať o španielskom umelcovi Salvadorovi Dalím, katalánskej kultúre a ostatných témach. 62 – ročný Katalánec a zamestnanec miestnej správy vydržal v meste Perpignan rozprávať nepretržite päť dní a štyri noci – len aby porazil svetový rekord. Na jeho výkon spolu dozerali traja porotcovia. Predošlý rekord držal Ind, ktorý rozprával 120 hodín.


______________________________________________________________________


Najdlhšie svietiaca žiarovka na svete
(107 rokov)

Najdlhšie svietiaca žiarovka na svete osvetľuje istú požiarnu zbrojnicu už od roku 1901. Aj na dôchodku sa bývalý hasič Tom Bramell možno aj pre túto kuriozitu stále rád vracia na bývalé miesto svojho pôsobenia. A hoci sa niektoré veci časom menia, jedna ostáva. Veľká žiariaca guľa, ktorá visí zo stropu v miestnosti strojovne a vydáva všetkým zamestnancom dobre známe teplé oranžové svetlo. Podľa odborníkov je zázrak, že vlákno v žiarovke vydržalo osvetľovať miestnosť na hasičskej stanici neuveriteľných 107 rokov a dostala sa tak i do Guinessovej knihy rekordov.

Žiarovku z mestečka Livermore nikdy nevypli, práve to je možná príčina, prečo vydržala fungovať tak dlho. Dokopy svieti takmer milión hodín.


______________________________________________________________________


Najdlhšia telenovela
(72 rokov)

Najdlhšie bežiaci seriál na svete s názvom Guiding Light, sleduje viac než 72 rokov príbehy štyroch rodín žijúcich v Spojených štátoch. Seriál začali vysielať v roku 1937 v rádiu, no v roku 1952 ho premenili do televíznej podoby a odvtedy sa objavuje na kanáli CBS. Príbeh si objednala spoločnosť Procter & Gamble u herečky a spisovateľky Irny Phillipsovej, ktorú považujú odborníci za matku žánru „americká telenovela“. V polovici 60. rokov sa z príbehu stal jediný seriál, ktorý naraz obsadzoval do rovnocenných postáv bielych aj čiernych hercov. Od roku 1966 sa príbeh štyroch rodín odohráva v mestečku neočakávaného názvu – Springfield, aby tvorcovia nemuseli priznať presné miesto umiestnenia príbehu. V seriáli sa objavili aj také mená ako Kevin Bacon, Calista Flockhart a Mickey Rourke. Šou počas vysielania svojich viac než 15 700 epizód získala množstvo filmových cien.


______________________________________________________________________


Najdlhšie vládnuci panovník na svete
(63 rokov)

Thajský kráľ Bhumibol Adulyadej, ktorý má 81 rokov, je najdlhšie vládnucim monarchom na svete. Na trón nastúpil po úmrtí svojho brata, kráľa Ananda Mahidola, a korunovali ho 5. mája 1950. Thajsko potlačilo absolutistickú monarchiu v 30. rokoch minulého storočia, takže dnes je panovník len formálnou hlavou štátu s obmedzenými právomocami. Je v krajine vysoko uctievanou osobnosťou a teší sa obrovskej popularite.


______________________________________________________________________


Najdlhšie potme
(66 dní)

V roku 1998 sa mesto Auckland ponorilo do tmy na poriadne dlho. Takmer celé centrum mesta Auckland na Novom Zélande zásobovala energiou spoločnosť Mercury Energy cez štyri hlavné elektrické káble, avšak dva z nich po štyridsiatich rokoch činnosti vypovedali svoju službu. Jeden z nich odišiel 20. januára, pravdepodobne pre horúce podnebné podmienky, druhý 9. februára. Pre veľkú záťaž zvyšných dvoch káblov, odišli o niekoľko dní nato aj tie, a zanechali po sebe asi 20 mestských blokov bez elektrickej energie – na 66 dní! 7500 bytov a kancelárií ostalo na dva mesiace bez svetla a „šťavy“. Nehoda spôsobila škodu 156 miliónov amerických dolárov.


______________________________________________________________________


Najdlhší bozk vo filme
(3minúty 5sekúnd)

V roku 1941 jeden bozk poznačil filmovú históriu. Jane Wymanová a Regis Toomey sa tak dlho bozkávali vo filme You're In The Army Now. Jeden jediný bozk zabral celú jednu dvadsaťpätinu celého filmu. Príbeh komédie hovorí o dvoch predavačoch vysávačov, ktorí sa dostanú do armády a o ich zážitkoch.Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie