10.12.2008 11:40 | Zaujímavosti

Šokujúce zistenie egyptológov: Sfinga bola levica!

Digitálna rekonštrukcia sfingy – takto zrejme vyzerala.
Digitálna rekonštrukcia sfingy – takto zrejme vyzerala.
Zdroj: ara
Najznámejšia egyptská pamiatka – Veľká sfinga v Gíze podľa britských egyptológov vyzerala úplne inak, ako ju teraz poznáme. Nemala hlavu faraóna s telom levice, ale hlavu aj telo levice!

A je vraj oveľa staršia, ako sa pôvodne myslelo. Až doteraz sa bádatelia domnievali, že sfinga strážiaca pohrebisko v Gíze, ktorá je obrazom faraóna Rachefa, bola postavená po prvých pyramídach, teda okolo roku 4500 pred Kristom. Podľa britského geológa Colina Readera ale stopy erózie na jej povrchu dokazujú, že bola postavená oveľa skôr. Potopený palác v Gíze je dôkazom, že v Egypte vznikali stavby ešte pred pyramídami. To, že je starší ako všetky okolité hrobky, dokazuje aj štýl, v ktorom je postavená.

S pomocou najnovšej digitálnej technológie vedci vytvorili pôvodnú podobu sochy. Ako k nej došli? Podľa egyptológov sú telo a hlava sfingy v značnej disproporcii, čo naznačuje, že na tele leva sedela pôvodne iná hlava – hlava levice. Pre Egypťanov bol lev symbolom potencie a moci. Prisudzovali mu väčšiu silu ako človeku.

Sfinga faraóna Rachefa
Rozmery: 73 metrov dĺžka, 20 metrov výška. Vykopaná v roku 1925, predtým bola zaviata pieskom. Bola vytesaná z vápencového výbežku.


 


Čítajte ďalej