26.8.2010 06:00 | Zaujímavosti

Objavili novú Slnečnú sústavu? Okolo jednej hviezdy krúži až 7 planét

Vedci objavili najpočetnejší exoplanetárny systém, okolo hviezdy krúži 7 planét.
Vedci objavili najpočetnejší exoplanetárny systém, okolo hviezdy krúži 7 planét.
Zdroj: acs
Európski astronómovia oznámili, že objavili hviezdny systém obsahujúci najmenej päť planét podobných Neptúnu.

Existuje však možnosť, že v systéme sú ešte dve ďalšie planéty a jedna z nich by mohla byť vôbec najmenšou planétou, akú poznáme mimo slnečnej sústavy.
Systém by mohol byť podobný Slnečnej sústave nielen počtom planét, ale aj ich pravidelným usporiadaním. Christophe Lovis z Ženevskej univerzity informoval, že objav urobili švajčiarski, francúzski a nemeckí vedci teleskopom v Európskom južnom observatóriu (ESO) v Čile.

Planéty obiehajú okolo Slnku podobnej hviezdy nazývanej HD 10180, vzdialenej asi 127 svetelných rokov, v súhvezdí Vodný had. Šesť z nich možno označiť za veľké planéty s hmotnosťou 13 až 25 násobne väčšou ako Zem. Päť z nich je zhruba porovnateľných z Neptúnom.

"V podstate sú zložené z kameňa a ľadu. Majú pevné jadro. Vyššie sa nachádza vrstva plynu, s najväčšou pravdepodobnosťou vodíka a hélia. Pravdepodobne teda nie sú obývateľné," komentoval Christophe Lovis.

Šiesta planéta je pravdepodobne podobná Saturnu a ďalšia obiehajúca veľmi blízko hviezdy, má predpokladanú veľkosť iba 1,4-násobku hmotnosti Zeme.

Čítajte ďalej